Vineri
2024-04-19
3:17 PM
Autentificare
Căutare
Sondajul nostru
Evaluează site-ul meu
Total răspunsuri: 14
Mini-chat
300
Prietenii site-ului
  • Creaţi un website gratuit
  • Forumul Comunității uCoz
  • Manualul uCoz
  • Tutoriale Video
  • Magazinul oficial cu Șabloane
  • Cele mai bune exemple de website-uri
  • benny.3dn.ru

    [ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
    • Pagina 1 din 1
    • 1
    Forum » Test category » chitara » acordarea chitarei (invata cum sa acordezi chitara)
    acordarea chitarei
    bennyData: Joi, 2013-08-15, 11:42 AM | Mesaj # 1
    boss
    Grup: Administratori
    Mesaje: 5
    Premii: 0
    Reputaţie: 100
    Status: Offline
    Există mai multe metode de a acorda chitara. Mai jos sunt reprezentate doar câteva, considerate tradiţionale. Ca să poţi acorda chitara eficient şi repede e nevoie de:
    • Linişte
    • Puţină răbdare
    • Puţin auz muzical
    • Un alt instrument (chitară, pian, orga, etc.) sau un diapazon care să genereze o notă oarecare (de exemplu, "la")


    Acordarea cu ajutorul unui alt instrument:
  • Pe instrumentul de care dispui, cântă nota mi, din a doua octavă. Pe pian această notă coincide cu punctul roşu din imaginea de mai jos (pătrăţelul negru reprezintă nota "do" din prima octavă):
  • Pe chitară, întinde sau destinde coarda mi (coarda subţire) astfel încât sa corespundă, ciupită liber, cu mi-ul de pe pian.
  • Apasă coarda II (de jos în sus, coarda "si") pe poziţia V. Pe această poziţie, coarda II ("si") trebuie să sune în unison cu coarda I (mi) ciupită liber. Întinde sau destinde coarda II pâna obţii un sunet identic cu cel de pe coarda I.
  • Apasă coarda III (de jos în sus, coarda "sol") pe poziţia IV. Pe această pozitie, coarda III (sol) trebuie sa coincidă exact cu coarda II ("si") ciupită liber. Întinde sau destinde coarda III până obţii un sunet identic cu cel de pe coarda II.
  • Coarda IV ("re") pe poziţia V trebuie să coincidă cu coarda III ("sol") ciupită liber.
  • Coarda V ("la") pe poziţia V trebuie să coincidă cu coarda IV ("re") ciupită liber.
  • Coarda VI ("mi") pe poziţia V trebuie să coincida cu coarda V ("la") ciupită liber.
    Acordarea cu ajutorul diapazonului "La":
  • Loveşte diapazonul de alt obiect astfel încât să scoată nota "La". Această notă trebuie sa sune identic cu coarda I (de jos în sus, mi) apăsată pe poziţia V.
  • Urmează paşii 3-7 de mai sus.
    Acordarea „după ureche”:Dacă nu ai la dispoziţie un pian, un diapazon sau un alt instrument:
  • Întinde coarda I (de jos în sus, mi), pâna unde presupui că scoate nota mi.
  • Urmează paşii 3-7 de mai sus.
  •  
    Forum » Test category » chitara » acordarea chitarei (invata cum sa acordezi chitara)
    • Pagina 1 din 1
    • 1
    Căutare: